Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 27, 2020 in Nie tylko dom |

Kiedy warto szukać porad w internecie?

Kiedy warto szukać porad w internecie?

W czasach kiedy komputer i internet był abstrakcją, poradami służyły książki wydawane pod wspólnym tytułem Vademecum. Był to zbiór mniej lub bardziej rozbudowanych poradników na rożne okazje. Było Vademecum Majsterkowicza, Vademecum Zielarza, Vademecum Zdrowia i wiele innych. Wszystkie te książki napisane były według jednego prostego schematu. Zawierały spis odpowiedzi na podstawowe pytania, stawiane bardzo często przez osoby stojące przed rozwiązaniem jakiegoś problemu. Proste odpowiedzi dotyczyły nie tylko prozaicznych pytań, była w nich również zawarta konkretna wiedza, pochodząca najczęściej od tak zwanych praktyków.
Z chwilą pojawienia się komputerów i dostępu do internetu, poradniki te straciły na popularności na rzecz informacji zamieszczanych w sieci internetowej.

„Szukajcie, a znajdziecie … bo każdy kto szuka znajdzie”

Fragment z biblijnego tekstu jest bardzo prostym przekazem pokazującym drogę jaką należy przejść np. od pytania do odpowiedzi. Biblia, która kiedyś, a nawet dziś, daje wiele prostych metod jak postępować w konkretnych sytuacja życiowych. Biblijna mądrość zawiera jedynie uniwersalne treści. Czytanie Biblii wymagało rozumnego i logicznego przyjmowania treści. Dziś ten schemat nie znajduje zastosowania w życiu. Zdecydowanie prościej jest odpalić komputer, wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie słowo czy frazę, a przed oczami ukazuje się nieograniczona ilość treści.

Pośród tego co znajduje się w internecie, zdecydowana większość to typowe śmieci informacyjne. W takim razie jak oddzielić ziarna od plew?.
Sposobów jest sporo, wszystko zależy od determinacji osoby szukającej. Jedni zadowolą się tym co znajdą od razu i bez weryfikacji przyjmują uzyskane informacje za pewnik. Inni każdą przeczytaną informację spróbują poddać głębszej analizie i zweryfikują ją w porównaniu z innymi uzyskanymi informacjami.

Czego szuka się w internecie – informacji czy porady?

Odpowiedź na tak postawione pytanie każdy powinien udzielić sobie sam. Jeśli przeszukiwanie internetu sprowadza się tylko do znalezienia pobieżnej informacji na zadanie pytanie, O.K. działanie takie można uznać za prawidłowe. Uzyskaną wiedzę można zweryfikować sięgając w różne miejsca sieci i pogłębić ją. Informacje mają też swój określony ciężar jakościowy.

A co z poradą?

Inaczej sprawa się ma kiedy chodzi o poradę. W przypadku porad internetowych, należy zachować bardzo daleko idącą ostrożność Najczęściej porady poszukiwane są na tematycznych portalach czy grupach społecznościowych. Należy mieć świadomość, że za treściami porad bardzo często kryją się osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy do jej przekazywania. Oczywiście jeśli szuka się porady jak podlewać pelargonie, to nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z ogrodnikiem amatorem czy wykształconym fachowcem z praktyką. Jeśli porada odnosząca się do przykładowych pelargonii okaże się zła to w najgorszym przypadku stracić można pelargonię.
Natomiast kiedy szuka się porady fachowej, dotyczącej bardzo istotnej sprawy, należy sięgnąć głębiej w temat. Głęboka analiza porady powinna zostać poddana szerokiej weryfikacji, a jeszcze większej weryfikacji powinna zostać poddana osoba podpisująca się pod poradą.

Kiedy warto szukać porad w internecie?

Nie ma idealnego rozwiązania w sprawie porad na różne tematy krążące w sieci. Niewątpliwie internet może w niektórych przypadkach stanowić źródło porad. Istotne jest to kto tych porad udziela. Nie ma nic złego kiedy np. podczas wizyty u lekarza podpowie on gdzie w sieci można uzyskać dodatkowych informacji o nurtującym problemie medycznym. Wielu lekarzy zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych jak np. pandemia czy inne klęski żywiołowe, sami oferują udzielanie porad poprzez łącza internetowe. Coraz częściej spotyka się tego rodzaju praktyki i zazwyczaj dotyczą one mało skomplikowanych i prostych zagadnień medycznych. XXI wiek niesie z sobą tyle rozwiązań technicznych pozwalających nie tylko na udzielanie porad medycznych przez internet, ale także na prowadzenie zdalnego leczenia.
Przykład medyczny jest jak najbardziej uzasadniony ponieważ według prowadzonych badań ankietowych ponad 40 % społeczeństwa szuka w internecie informacji o chorobach i porad z nimi związanych.
Podobna sytuacja ma miejsce niemalże w każdych innych dziedzinach życia. Porady są potrzebne i można po nie sięgać, należy jednakże bardzo dokładnie weryfikować źródło z jakiego pochodzą.

Czy należy ufać poradom internetowym?

Znając już odpowiedź na pytanie kiedy warto szukać porad w internecie? następnym pytaniem powinno być czy ufać tym poradom? Najlepszymi osobami udzielającymi porad, nie tylko w internecie, powinni być specjaliści w danej dziedzinie. Oczywiście internet też jest dobrym miejscem na ich szukanie. Oprócz popularnych witryn mediów społecznościowych czy mnogości stron internetowych, istnieje spora ilość wartościowych informacji poradnikowych. Każda szanująca się instytucja naukowa posiada swoje strony internetowe. Na tego typu stronach bardzo często zamieszczane są naukowe opracowania, mogące stanowić źródło porad, często zawartych wprost.

Więcej na ten temat: moje-porady.pl