DDGS z kukurydzy – niedrogi, rodzimy surowiec i źródło łatwostrawnego białka dla krów mlecznych!
Suszony wywar kukurydziany powstaje w wyniku przetwórstwa spirytusowego, głównie podczas produkcji etanolu lub biopaliw. Powstały surowiec jest odpadem i wyróżnia się zawartością łatwostrawnego białka o bogatym składzie aminokwasowym, który jest z powodzeniem wykorzystywany w żywieniu zwierząt hodowlanych. O czym mowa? Chodzi oczywiście o DDGS kukurydziany, który coraz częściej jest stosowany zwłaszcza w żywieniu krów mlecznych. Przeczytaj czym charakteryzuje się DDGS i jakie są jego zalety oraz w jaki sposób wpłynie on na efektywność Twojej hodowli.
DDGS z kukurydzy – jakie ma wartości odżywcze?
W paszy tej znajdują się martwe komórki drożdży, w których białko wykazuje bardzo dobrą wartość odżywczą. Drożdże przyczyniają się również do tego, że w żwaczach panuje odpowiednie środowisko pH, które z kolei zapobiega powstawaniu kwasicy oraz przyczynia się do lepszej jakości mleka. Nośnikami energii w DDGS kukurydzianym jest tłuszcz i włókno neutralno-detergentowe. Większość kwasów tłuszczowych są to kwasy nienasycone, dlatego też przy prawidłowym wprowadzeniu DDGS kukurydzianego do dawek pokarmowych krów mlecznych można liczyć nie tylko na zwiększenie koncentracji energii, która pochodzi z tłuszczu, ale również z poprawą składu tłuszczu mleka. Tak jak było to powiedziane powyżej DDGS jest paszą, która nie powoduje zagrożenia kwasicą, między innymi również dlatego, że zawiera małą ilość ligninę. Produkty DDGS mogą powstać też z jęczmienia, pszenicy, żyta lub pszenżyta. W zależności od rodzaju zbóż, końcowy produkt DDGS będzie miał inny kolor (w przypadku kukurydzy jasnożółty) a poziom białka może być różny na poziomie nie większym niż 3% w poszczególnych produktach DDGS. Odmienna zawartość białka wynika też z warunków uprawy, czyli stosowanych środków ochrony roślin, warunków atmosferycznych oraz odmiennych procesów technologicznych stosowanych w przetwórstwie spirytusowym. Niemniej jednak, dąży się do standaryzacji tych procesów, co skutkuje coraz mniejszymi różnicami pomiędzy DDGS.
DDGS z kukurydzy – w jaki sposób można podawać krowom i na co zwrócić szczególną uwagę?
- DDGS kukurydziany w dawkach dla krów wysoko mlecznych nie powinien przekraczać 20% suchej masy całej dawki.
- Jeżeli równocześnie żywimy krowy kiszonką z kukurydzy lub roślinami motylkowymi to tym bardziej trzeba przestrzegać dziennych dawek.
Wysoka smakowitość tej paszy sprawia, że inne mniej smakowite pasze są również niejako przy okazji zjadane. Pamiętajmy, aby nie dopuścić do sytuacji w której to jeden, preferowany rodzaj paszy zostaje potraktowany wybiórczo, ponieważ w takim przypadku zwierzęta nie będą w stanie zaspokoić zapotrzebowania na składniki odżywcze. DDGS ma najczęściej postać wiórków i jest łatwy w magazynowaniu oraz przechowywaniu. Nie jest też problematyczny, jeśli chodzi o podawanie na stół paszowy. Surowiec ten jest dostępny przez cały rok i kupisz go zarówno luzem, jak i w dużych opakowaniach. Wraz z przystępnością idzie w parze stosunkowo niska cena surowca, co oczywiście ma ogromne znaczenie dla ekonomicznego chowu stada krów mlecznych.
Najnowsze komentarze