Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 8, 2021 in Wnętrze - aranżacje |

Jak funkcjonalnie i niedrogo urządzić mieszkanie?

Jak funkcjonalnie i niedrogo urządzić mieszkanie?

Urządzanie mieszkania od podstaw daje nie lada satysfakcje. Nie jedna osoba mogłaby coś na ten temat powiedzieć. Wiele osób urządzenie mieszkania rozpoczyna od salonu, gdzie skupia się główne życie towarzyskie. Jakie meble wypoczynkowe będą dobre do salonu? Na co należy zwracać uwagę podczas urządzania pokoju dziennego w mieszkaniu? Czas odpowiedzieć sobie na takie pytania.

Wygodny pokój dzienny

Zanim kupimy meble wypoczynkowe i dobierzemy dodatki do salonu, czas na to, aby wszystko dokładnie zaplanować.

Po pierwsze — należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie to pomieszczenie zamknięte, czy też będziemy chcieli je połączyć z innymi pomieszczeniami, jak np. kuchnia, co nawet w mieszkaniach staje się modnym posunięciem. Odpowiedź będzie miała wpływ na to, jakie meble kupimy do samego salonu, a jakie do aneksu kuchennego. Temat należy potraktować bardzo poważnie.

Przyjmuje się, że salon odpowiednich rozmiarów to ten, który ma minimum 20m2, chociaż w przypadku mieszkania, ta powierzchnia może być znacznie mniejsza. Podczas obmyślania planu na to pomieszczenie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy, aby w salonie znajdowało się również miejsce do jedzenie. Nawet sprytnie przemyślana aranżacja pozwoli na takie zagospodarowanie w małym mieszkaniu.

Przestrzeń wypoczynkowa

Całą aranżację należy rozpocząć tak właściwie od przemyślenia strefy wypoczynkowej. Wielu specjalistów od aranżacji zwraca uwagę na to, że w pokoju dziennym najważniejszym meblem jest sofa, czy też narożnik — zależy kto, co woli. Nie musi ona stać w centralnym miejscu na samym środku. Jej miejsce może znaleźć się pod ścianą, ale to ona ma być punktem odniesienia w stosunku do innych mebli, jakie można znaleźć w salonie.

Kupując meble wypoczynkowe, możemy zdecydować się na te, które będą w zestawie, ale równie dobrze możemy wybrać osobno sofę. Zawsze sprawdźmy jej wymiary. Strefa wypoczynkowa nie tylko ma pozwalać na odpoczynek i relaks, ale zapewniać również możliwość swobodnej komunikacji z pozostałymi przestrzeniami w mieszkaniu.

Światła w salonie

Ważne są meble wypoczynkowe, ale nie zapominajmy również o tym, że w salonie nic nie ma prawa się wydarzyć, jeżeli nie ma światła dziennego. Tak, za dnia jesteśmy w stanie sobie jeszcze poradzić, ponieważ będziemy mieli do czynienia ze słońcem, ale gorzej, jeżeli mamy do czynienia z wieczorem.

Koniecznością jest jedna, główna lampa pod sufitem, która powinna zostać dopasowana do całości aranżacji. Dodatkowo należy postarać się o mniejsze punkty świetlne jak chociażby lampki LED, czy też kinkiety znajdujące się np. po bokach sofy/narożnika.

Wiele osób, które wieczorami kocha czytać książki, w salonie robi sobie swój mały kącik czytelniczy pod postacią fotela i stolika, gdzie można umieścić malutką lampkę, dającą przyjemne światło. Warto postarać się o to, aby faktycznie te najważniejsze punkty w pokoju dziennym zostały oświetlone przy pomocy dodatkowego światła, dzięki czemu nie będzie konieczności włączania zawsze dużej lampy wieczorem.