Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 29, 2022 in Wnętrze - aranżacje |

Jak wyczyścić okap kuchenny?

Jak wyczyścić okap kuchenny?

Okap kuchenny znacząco ułatwia Ci funkcjonowanie w pomieszczeniu? Dowiedz się, jak tego rodzaju sprzęt powinien być konserwowany. Poznaj najlepsze i najskuteczniejsze metody na dokładne wyczyszczenie tak funkcjonalnych urządzeń.

Czyszczenie okapu kuchennego – jak to zrobić? 

Umycie tak dużego i funkcjonalnego sprzętu, jakim jest okap kuchenny, może wydawać się dość uciążliwą i monotonną pracą. Jest to jednak czynność, która umożliwia pozbycie się nagromadzonych na sprzęcie brudu i zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie sprzętu pozwala zaoszczędzić pieniądze potrzebne w trakcie ewentualnych napraw i konserwacji. Trzeba również podkreślić, że robienie tego raz na jakiś czas sprawia, że sama czynność nie jest tak uciążliwa. 

Na okapie kuchennym gromadzi się przede wszystkim tłuszcz, ulatniający się podczas przygotowywania rozmaitych potraw. Ten może być dość trudny do usunięcia, zwłaszcza przy wykorzystaniu jedynie wody z mydłem. Istnieją jednak sprawdzone metody na to, aby pozbyć się brudu w szybki i łatwy sposób. Jedną z nich jest zmieszanie ciepłej wody z kilkoma łyżeczkami octu. Substancja ta odpowiedzialna jest za rozpuszczanie się tłuszczu, zachowując przy tym powierzchnię okapu kuchennego w nienaruszonym stanie. Samą kratę, która stanowi część urządzenia najbardziej narażoną na ewentualne zabrudzenia, można przetrzeć oliwą z oliwek lub olejem. Całość należy dokładnie zmyć ściereczką namoczoną co jakiś czas w gorącej wodzie. Jeśli na urządzeniu zostaną jakiekolwiek resztki tłuszczu, można je zniwelować przy pomocy gąbki i ręcznika papierowego. W przypadku, gdy sprzęt jest bardzo zabrudzony, można zdecydować się na wykorzystanie specjalistycznych środków odtłuszczających. Należy jednak sięgać po takie, które nie wejdą w reakcję z zewnętrzną powierzchnią okapu kuchennego.

Jak czyścić okap kuchenny – zadbaj o bezpieczeństwo!  

Trzeba wiedzieć, iż okapy kuchenne działają za pomocą prądu. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa podczas sprzątania takich urządzeń, należy odłączyć je od źródła zasilania. Warto również wiedzieć, że w przypadku pochłaniaczy działających na zasadzie oczyszczania powietrza wewnątrz sprzętu i wypuszczania go z powrotem do kuchni, dobrze jest wyciągnąć siatkę, a także wyjąć sam filtr, który z kolei należy wymienić na nowy. Trzeba pamiętać, iż metoda czyszczenia okapu kuchennego powinna być również dostosowana do rodzaju sprzętu, jaki się posiada. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli np. okapy przyścienne, wyspowe, sufitowe, podszafkowe. Każdy z nich wymaga nieco innego traktowania.

Jak często myć okap kuchenny? 

Czyszczenie okapu kuchennego powinno odbywać się w miarę regularnie. Najlepiej robić to przynajmniej raz na miesiąc. Podkreśla się, że zewnętrzną część urządzenia dobrze jest przetrzeć ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie co najmniej raz w tygodniu. Pozostałe elementy sprzętu wymagają czyszczenia w takim odstępie, który pozwala na zatrzymanie gromadzenia się nadmiernych ilości brudu. Zaschnięty tłuszcz lub inne plamy, które nie zostaną usunięte w miarę szybko, mogą być bardzo trudne do usunięcia. Warto pamiętać, iż częstotliwość mycia okapu kuchennego powinna być dostosowana nie tylko do modelu, z jakiego się korzysta, ale również do tego, jak często się go użytkuje. W przypadku okazjonalnego włączania urządzenia, czyszczenie może być wykonywane znacznie rzadziej niż wtedy, gdy domownicy korzystają z niego codziennie.

Co robić, żeby się nie brudził? 

Wielu właścicielom okapów kuchennych zależy na tym, aby urządzenie myć jak najrzadziej. Wymaga to bowiem nakładu odpowiedniej ilości czasu i wysiłku. Aby zaoszczędzić sobie te oba czynniki, można zadbać o kilka kwestii. Wśród nich wymienia się takie elementy jak:

  • korzystanie z przykrywek podczas gotowania,
  • inwestowanie w okapy zabudowane,
  • wybieranie modeli o korzystnych odcieniach,
  • korzystanie z płyty indukcyjnej.

Trzeba także podkreślić, iż okapy kuchenne wykonane z dobrej jakości materiałów brudzą się znacznie mniej niż tańsze modele. Urządzenia wyprodukowane z trwałych, mocnych i odpornych na tłuszcz materiałów można znaleźć w sklepie internetowym Ciarko Design.