Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 13, 2022 in Nie tylko dom |

Wyroby formowe, simmeringi

Wyroby formowe, simmeringi

Wyroby formowe to materiały wykonane z gumy, gumy i metalu oraz silikonu. Produkowane są metodą prasowania (prasa hydrauliczna) na potrzeby branż: rolniczej, motoryzacyjnej, medycznej, budowlanej, elektronicznej. Mogą to być m.in. tuleje, amortyzatory, odbojniki, elementy hydrauliki pojazdowej, wibroizolatory, elementy uszczelniające służące do zacisków hamulcowych w samochodach ciężarowych, amortyzatory do maszyn budowlanych, dozowniki cementu i inne. Wyroby gumowe mogą mieć kształty: pierścieni, uszczelek, amortyzatorów, podkładek, przyssawek, korków zatyczkowych. Poniżej znajdują się krótkie charakterystyki wybranych wyrobów formowych.

Wyroby formowe przykłady, zastosowanie

Amortyzatory gumowe.

Amortyzatory gumowe mają różnorodne zastosowanie. Przede wszystkim zapewniają wibroizolację podczas wysokich częstotliwości pracy silników pojazdów, maszyn, urządzeń przemysłowych, czy kabin pojazdów. Przy dobrym doborze rodzaju gumy obniżają drgania i niwelują hałas, który powstaje podczas pracy urządzeń. Efekt ten otrzymuje się przez odkształcanie elementów wykonanych z gumy w amortyzatorze.

Odbojniki gumowe

Odbojniki (odboje) gumowe, jak wskazuje ich nazwa mają za zadanie odbijać np. przedmiot. Pochłaniają siłę uderzeń (nie rozkłada się ona np. na ścianie, czy w pojeździe), trafia do odboju. Większe odbojniki stosuje się na stanowiskach przeładunkowych, w celu zabezpieczenia ramp, narożników, ścian. Małe odboje spotykane są w domach, sklepach, wkręcane są w podłogę. Istnieją również inne rodzaje odbojników np. paraboliczne ścięte (stopy do maszyn), stożkowe (pochłaniają wstrząsy, uderzenia).

Koła transportowe

Koła transportowe montowane są w wózkach transportowych, wykorzystywanych w warsztatach, zakładach produkcyjnych (w miejscach, w których transportowane są części maszyn, sprzęt). Koła poruszają się po różnych typach nawierzchni i posiadają bardzo dobre właściwości jezdne. Wykonane są z gumy / gumy i metalu. Koła meblowe wytwarzane są głównie z gumy i metalu, niektóre nie posiadają możliwości skrętnych, inne – koła obrotowe wyposażone są w hamulce (skrętne).

Simmeringi

Simmeringi , czyli uszczelnienia promieniowe wału zakładane są elementami urządzeń, maszyn które się obracają. Są to najpopularniejsze konstrukcje uszczelnień związanych z ruchem obrotowym. Wykorzystuje się je w celu ochrony przeciw zniszczeniom i do utrzymywania środków smarnych. Stosowane są również jako uszczelnienie w połączeniach przesuwanych. Wykonane są z gumy, usztywnionej wkładką metalową. Czasami obudowane są pokrywą blaszaną. Na rynku występują najczęściej dwa rodzaje simmeringów: typ A czyli uszczelnienie jednowargowe i AO posiadający pierścień z dodatkową wargą przeciwpyłową. Oprócz wspomnianych typów dostępne są m.in.: typ AH/ AS (simmering ciśnieniowy), BABSL (ciśnieniowy z wargą przeciwpyłową), DUO (podwójny, posiada dwie wargi uszczelniające w swojej obudowie zewnętrznej). Wykonane są głównie z kauczuku fluorowego FPM (FKM, Viton) i z kauczuku nitrylowego (NBR). Wersja z NBR jest odporna n ścieranie i mocno elastyczna. FPM (simmeringi FPM) natomiast jest odporny na wysokie temperatury.